Seyahat Sigortasının Önemi

5 Kasım 2015

Merak Ettikleriniz

Yaz aylarının gelişi ile birlikte tatil sezonu açılıyor. Herkes tatile gideceği yerlerin planlarını ve rezervasyonlarını yapıyor. Peki kaçımız tatile giderken olası aksilikleri düşünerek seyahat sigortası yaptırıyor? Bu sorunun cevabı pek de iyi değil. Ülkemizde sigortaya verilen önem günden güne artsa da henüz beklenilen seviyenin çok altında bir talep var.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  verilerine göre 2014 yılında 8 milyon 363 bin 966 kişi yurtdışına çıkış yaptı. Yurt dışına çıkış yapan insanlarımızın %38.1’i gezi, %26.9’u ise iş amaçlı seyahat ediyor. Son yıllarda oldukça artan bu yurt dışı seyahatlerinde artık sigorta yaptırmak önemli bir ihtiyaç oldu. İyi bir tatil ya da iş gezisinin olası sorunlara karşı baştan hazırlıklı olması çok önemlidir. Güvencesi olmayan bir tatil size beklenmedik sorunlar çıkartabilir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) verilerine göre seyahat sigortası yaptıran kişilerin sayısı 2014 yılında 1 milyon 277 bin 193 olarak belirlendi. Yani seyahate çıkan her sekiz Türk vatandaşından sadece birisi seyahat sigortası yaptırıyor. Oran olarak düşük bir rakam olsa da sektörün büyümesi ve insanların sigortaya bakışı değiştiğinden bu rakam şimdiye kadar ulaşılan en yüksek rakam.

Seyahate çıkarken dikkat edilecek unsurlar;

  • Eğer bir tur paketi alıyorsanız mutlaka acente belgesini ve numarasını öğrenin
  • Tur kapsamında olan zorunlu sigortaların iade ve iptal şartlarını inceleyin ve hangi şartlarda hakkınızın doğduğunu, hangi durumları kapsadığını iyice anlayın.
  • Eğer satın aldığınız tur seyahat sigortası içeriyorsa hangi şartlarda teminat sunduğunu, sigortanızın sağlık muafiyet ve kapsamını sorun.
  • Tur dışında bir seyahat sigortası ayptıracaksanız poliçenin sağlık, yardım ve destek hizmetlerine mutlaka bakın.
  • Sigorta alırken mutlaka 24 saat acil yardım ve destek sunan, geniş kapsamlı bir poliçe alın.

En güzel tatil, kendinizi güvencede hissettiğiniz tatildir !


Join the Discussion